SÜTÇÜ İMAM’IN ŞEHRİNDE İSLAM DÜNYASI DAYANIŞMA PLATFORMU

Sütçü İmam’ın Şehrinde İslâm Dünyası Dayanışma Platformu
Kahramamaraş’ta otuz beş sivil toplum kuruluşunun katıldığı “İslâm Dünyası Dayanışma Platformu” İkindi namazını müteakip Ulu Câmii meydanında Mısır ve Suriye’deki katliamları telin eden basın açıklamasıyla başladı. Platform Sözcüsü Avukat Haki Demir, Platform Beyannamesi’ni okudu ve protestonun gayesini açıkladı:
“Platform önce ‘Mısır Dayanışma Platformu’ şeklindeydi. Suriye ve Lübnan’daki gelişmeler, platformu Mısır merkezinden çıkardı ve daha geniş bir çerçeveye ulaştırdı. Çerçevesi genişledi ama şimdilik tabii ve zaruri olarak Mısır ve Suriye merkezinde yoğunlaşacak. Platformun basın açıklamamızla başlamış oluyor. Pazar gününe kadar bir hafta boyunca yirmi dört saat kesintisiz devam edecek. Eylem meydanı olarak, K.Maraş’ın en merkezi meydanı olan Ulu Câmii önündeki meydanı seçtik. Bir haftalık eylem programında çok sayıda faaliyet çeşidi var. Sürekli hatim indirilecek, konuşmalar yapılacak, İslâm ülkelerinin tarihleri kısaca anlatılacak, yirminci asırdaki büyük mücadele adamlarının hayatları özetlenecek, Mısır ve Suriye muhalefetinden insanlar davet edilecek, konuşmalar yaptırılacak, Mısır ve Suriye’dekilerle canlı bağlantılar kurulacak ila ahir… Özetle Rabiatü’l Adeviye meydanındaki nöbet bir hafta K. Maraş’ta devam edecek.”
“Platformumuz kendi amblemini hazırladı, yazının başındaki amblem odur. Güzel bir amblem olduğunu düşünüyoruz, muhtemelen Türkiye’deki benzer platform ve eylemlerin sembolü hâline gelecektir. Amblemimizin manasını şu şekilde izah mümkün; Hilâl, İslam’ı ve İslam dünyasını temsil ediyor, içindeki ‘Rabia’ işareti ise bu gün için Mısır’dan çıkan ve mukavemet ve mücadelenin sembolüdür. Rabia işaretinin Hilal içine alınması, tüm İslam dünyasının özelde Mısır’ı, genelde ise tüm mukavemet ve mücadele eden ülke ve halkları kucakladığı, kuşattığı, muhafazaya aldığı anlamına gelmektedir. Platforma katılan sivil toplum kuruluşları dikkatli ve hassas davranıyorlar, hepsinden Allah razı olsun. Bu platform ve eylem planı, katılımcılar için ‘Saf İslâmî Faaliyet’ cinsindendir, hiçbir kuruluşun, eylemin maksadı dışında bir niyet ve çaba içinde olmadığından eminiz. Allah Azze ve Celle, niyetlerinin samimiyeti, gayretlerinin büyüklüğü nispetinde rahmet ve ihsanda bulunsun. K.Maraş halkına teveccüh göstermesini rica ediyoruz.”
ŞEHR-İ MARAŞ ZULME KARŞI YÜREĞİNİ YANINA ALIP MEYDANA ÇIKTI
Mısır ve Suriye’deki zulmü telin için, katliamları Batı’nın gözüne çakmak için 35 sivil kuruluş mensupları ve yiğit Maraşlılar yüreklerini alıp yanlarına Ulu Câmii önünde toplandılar. Kûr’ân okudular bileylendiler. Ardından dua ettiler ve katliamda ölenlere rahmet dilediler.
Maraş Ulu Câmii önünde 26 Ağustos ikindisinde yürekler topluca atıyordu Maraşlıların. Suriye ve Mısır’daki Müslümanlar için öfkelerini İslâmca bir ölçü içinde kelimelere döküp sayha hâline getiriyordu.
Maraşlılar, bitsin bu kirli savaşlar artık dediler. Yüreğimiz kan ağlıyor, yüreğimiz artık daha fazla kanlı haber dinlemeye, zulüm sahnelerini seyretmeye dayanamıyor dediler. Öksüz, yetim çocuklar, kızları oğulları savaşta şehit olmuş babalar, analar için gözyaşı döküyoruz dediler.
Mısır’da, Suriye’de, Doğu Türkistan’da, Cezayir’de, Irak’ta, Tunus’ta, Afganistan’da, Filistin’de erkekleriyle, kadınlarıyla, yaşlılarıyla, gençleriyle, çocuklarıyla vatanları için ölen kardeşlerimiz için ağlaşıyor yüreğimiz kan ağlıyor dediler.
Fransız kâfirini topraklarından kovdukları gün gibi bileylenerek gelmişlerdi eettiler Ulu Câmii önünde. O gün Ulu Câmii’de heyecan ve vecd vardı . İkindi sonrası yapılan beyanlarından ardından akşam ve gece boyunca sabaha kadar ve bir hafta boyunca zulmü lanet ve protesto için nöbet tutmaya kavilleştiler.
————————————-
İLÂVE YAZI:

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ K.MARAŞ ŞUBESİ, GENÇLİK SPOR MÜDÜRLÜĞÜNÜN “EDEBYAT-YAZAR- OKUR BULUŞMASI” PROGRAMLARINA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Türkiye Yazarlar Birliği K. Maraş Şubesi Başkanı öğrt . gör. İsmail Göktürk, Gençlik Spor Müdürlüğü ve KSÜ’nün imkânlarıyla gerçekleştirilen “Yazar- Okur- Edebiyat Buluşması” programına hasbî desteğini sürdüryor. Konformistlerin ve rahatına düşkün olanların ortalıktan çekildiği ağustos sıcağında iki yıldır başlatılan “Yazar- Okur Buluşması” nın geçen haftaki programında Sadık Yalsızuçanlar, Ali Erkan Kavaklı gibi tanınmış yazarları Gaziantep Havaalanı’ından alıp şehr-i Maraş’a getirerek edebiyatsever gençlik kitlesiyle buluşturan KSÜ öğrt. Gör. İsmail Göktürk’ün enerjisi takdire şâyandır.
———————————–
Yazarlar Birliği K. Maraş Şubesi Başkan Yrd. şair ve hikâyeci Hasan Ejderha Gürcistan seyahatinden döndü. Kendisinden Gürcistan Tiflis’te yaşayan Ahıska Türkü Rahim Bereke Emmi’nin hikâyesini dinleyeceğiz inşallah.
——————————
KSÜ Kütüphane Şube Müdürlerinden Edebiyat öğretmeni Atilla Yılmaz’ın Haziran 2013 de neşredilen “Tarihî Açıdan Bediüzzaman Said Nursî’nin Divan-ı Harb-i Örfî Savunması” adlı araştırma kitabını Said Nursî Hz.leriyle ilgili tarihî gerçekleri yeterince okumamış olan üniversite kitlesinin okumasını dilerim.
——————————-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir