TEŞKİLAT ABD SEÇİMLERİNDE SOSYAL MATEMATİĞİ UYGULAYACAK

TEŞKİLAT ABD SEÇİMLERİNDE SOSYAL MATEMATİĞİ UYGULAYACAK
Teşkilat batı ülkelerinde sadece ABD de sosyal matematiği uygulamak için altyapı çalışmalarına başladı. Önümüzdeki seçime yetişmesi sözkonusu değil tabii ki ama yavaş yavaş altyapıyı kuruyor. Bir düşünce kuruluşu kurdu ve onun üzerinden sahaya girdi.
ABD büyük bir ülke… Nüfusu büyük ama coğrafyası nüfusundan daha büyük… Hassasiyet haritası, hassasiyet katsayıları, hassasiyet değerleri, denklem havzaları ve daha birçok konuyu ABD sathında araştırmak fevkalade zahmetli ve maliyetli bir iş… Fakat ABD de bazı şeyler daha kolay, mesela kayıtlılık oranı daha fazla, sosyal verilerin birçoğunu istatistiklerde bulmak mümkün, Türkiye’de büyük çapta insan ve mali kaynak ayırmak zorunda olduğunuz birçok konuyu ABD de istatistiklerde bulabilirsiniz.
Teşkilatın ABD istasyonu, şu anda istatistikleri topluyor, sosyal matematiğin altyapısını oluşturacak şekilde tasnif ve tertip ediyor. Bu işlemler bittikten sonra sahaya çıkacak ve saha araştırmalarına başlayacak. Doğrusu ABD de saha çalışması yapmak göz korkutucu, çok geniş bir coğrafya, dağınık bir iskan, sayısız kavim, din, mezhepten oluşan demografik yapı…
Uzun sürecek bir çalışma. Önümüzdeki seçime yetişmesi sözkonusu değil. Bir sonraki (dört yıl sonraki) seçime ise ancak deneme denklemleri hazırlayarak girilebilir. Bir sonraki seçime müdahale etmek değil de o seçimi staj için kullanmak niyetindeler. Deneme denklemleriyle kendini test etmek, eksiklerini görmek, isabet oranlarını belirlemek istiyorlar.
*
Sosyal matematiğin altyapısını oluşturduğunda ABD de müthiş para da kazanabilir. Bir iki seçimde kendini test ettiğinde, düşünce kuruluşu marifetiyle hem seçilmesini istediği adayın seçim programını yürütebilir hem de bu işten ciddi paralar kazanabilir. Zaten ABD de organize oluşu ticari kuruluş şeklinde gerçekleştirildi. ABD de istihbarat istasyonu şeklinde değil, yaygın olan düşünce kuruluşu şeklinde organize olması, farkedilmesini önlemek içindir. Düşünce kuruluşu, tam olarak yapacağı çalışmalara uygun bir teşekkül… Herhangi bir şekilde araştırmaya konu olsa, evrakına el konulsa, baskın yese hiçbir şey farkedilmez. Tüm çalışmalar düşünce kuruluşlarının yapısına uygun olarak yürütülüyor.
ABD seçimlerini etkilemenin en etkili yolu olarak bunu gördüler. Gerçekten ABD seçimlerini etkilemek fevkalade zor, özellikle de ciddi lobilerin olduğu bir ülkede. Yahudi lobisine yetişmek yakın gelecekte mümkün değil, Ermeni lobisine bile yetişmek zaman alacak bir iş. Ama sosyal matematik, seçimi etkilemenin en kestirme, en kolay yolu ve bunun altyapısı oluşturulduğunda bu işi ciddi paralar kazanarak yapmak mümkün.
Hiç kimsenin elinde böyle bir imkan yok. En güçlü yapılar, teşkilatlar, lobiler bile böyle bir imkandan mahrum. Sosyal matematik bilimi, teşkilatın elinde tılsımlı asaya dönüştü. Altyapısını oluşturduktan sonra, milyarlarca dolara malolacak sosyal ve siyasal işleri, beş on milyon dolara maledebilmek mümkün. Kimsenin bilmediği bir metot olmasından dolayı da, rekabet edilebilir bir güç değil.
*
Amerikan toplumunu yönetecek sosyal matematik denklemleri kurulana kadar bu çalışmalar devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.