TEŞKİLAT AKPARTİ KONGRESİNDE MANİFESTO YAYINLAYACAK

TEŞKİLAT AKPARTİ KONGRESİNDE MANİFESTO YAYINLAYACAK
Türkiye’nin Akparti iktidarında genel olarak dünyada, özel olarak da İslam coğrafyasında kazandığı itibarın taşıyıcısı ve temsilcisi devlet değil Akparti’dir. Teşkilat baştan beri vurguyu devlete değil Akparti’ye yapıyor. Özellikle İslam ülkelerinde kazanılan itibar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti değil, doğrudan Akparti ve Erdoğan’dır. İslam ülkelerinde ve özellikle de devrim sürecini tamamlamış (diktatörleri yıkmak anlamında) olan ülkelerde örnek alınan doğrudan doğruya Akparti ve Erdoğan’dır.
Mesela Mısır’daki Ihvan-ı Müslimin hareketi ve şu andaki cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyetinin laik, Kemalist, batıcı bir rejime sahip olduğunu biliyor. Bu haliyle bırakın Türkiye Cumhuriyetini örnek almayı, onu Hüsnü Mübarek rejimiyle aynı tutuyor. Fakat Akparti ve Erdoğan’a güveniyorlar, bunların Türkiye’yi değiştirdiğini, değiştirmeye devam ettiğini, bunu da kansız şekilde becerebildiğini görüyorlar. Hem de bir kaos ortamına düşürmeden hem de ekonomik kalkınmayı da aynı zamanda yapmayı başararak… Akparti’nin içerideki haline bakmayın, İslam ülkelerinden görünüşü, kutup yıldızı gibi…
Kemalist Türkiye Cumhuriyetini İslam ülkelerinden hiçbiri örnek almıyor. Bu sebeple teşkilat başından beri TC yi örnek olarak göstermedi, böyle bir tercihin ne kadar itici olduğunu erken farketti. TC örnek olarak gösterilemeyecekse elde kalan imkan tekti, o da Akparti ve onun liderliğiydi. Bunu strateji haline getirdi ve sabitledi.
Bu stratejinin faydalarını gördü. Arap baharında Türkiye Cumhuriyeti asla örnek olarak görülmez ve gösterilmezdi. Teşkilat, Akparti ve Erdoğan’ı ileri sürmeseydi, devrimin yönü Türkiye’ye dönmeyecekti.
Bu strateji tuttu ve ciddi aşamalar kaydedildi. Artık dönülmek istense de mümkün değil. Bu ve başka sebeplerle teşkilat, 30.09.2012 tarihinde yapılacak olan Akparti kongresi, özel olarak İslam alemine, genel olarak da dünyaya sunulacak manifestonun en uygun ortamı olarak seçildi. Manifesto metni için onlarca danışman ve akademisyen çalışıyor. Metnin üzerinde o kadar hassas şekilde çalışılıyor ki, kelime kelime örülüyor.
Kongreye çok ciddi katılımlar olacak. Halen davetli listesi açıklanmadı, bunun sebebi, sürpriz isimlerin olması, açıklandığında herkes şaşıracak. Gerçekten kongre, büyük bir milletlerarası toplantı haline gelecek. Muteber (özel) davetlilerin oluşturacağı kalabalık, en azından CHP’nin kongre kalabalığının toplamına denk olacak.
Erdoğan’ın ABD’ye gitmemesinin sebebini, kongrede çatlaklar olacağı şeklinde yorumlayan çatlaklar var. Oysa teşkilat, tarihindeki en büyük işi yapmakla, dünyaya yayınlanacak manifestoyu hazırlamakla meşgul.
*
Teşkilat manifesto ile dünyanın İslamsız olamayacağını, İslam coğrafyasını yok sayamayacağını, İslam coğrafyasının da Türkiyesiz olamayacağını ifade edecek. Türkiye’nin Akparti’siz olamayacağını, Akparti’nin de Erdoğan’sız olamayacağını ima edecek. Dünyanın İslam’a ve İslam’ın mukaddes değerlerine saygılı olmak zorunda olduğunu, bunun bir tercih değil zorunluluk teşkil ettiğini yüksek tonda seslendirecek. İslam’ın barış dini olduğunu fakat savaşmasını da bildiğini söyleyecek ve barışın dünyadaki her tarafın katkısıyla ancak gerçekleşeceğini dillendirecek.
Manifesto tabii ki çok uzun… Zaten hala çalışmalar devam ediyor, son şekline kavuşmadı. Birkaç noktayı kayda geçelim dedik.

TEŞKİLAT AKPARTİ KONGRESİNDE MANİFESTO YAYINLAYACAK” hakkında 1 yorum

  1. Manifesto, sözlü olarak verilmedi. Tayyip beyin konuşması zayıftı, asla 2023 vizyonunu yansıtabilecek çapta değildi.. Fakat yine debu yazıın iddiaları doğru çıktı. Nasıl mı? Mursi ve Meşal’in konuşmaları ile! Türkiye-Mısır kardeşliğinin ilanı ile. Anlaşılan Teşkilat mesajı sözle değil tabloyla vermek istemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir