TEŞKİLAT AKPARTİ KONGRESİNDE SAVAŞ İLAN ETTİ

TEŞKİLAT AKPARTİ KONGRESİNDE SAVAŞ İLAN ETTİ
Teşkilatın Akparti kongresinde manifesto yayınlayacağını söylemiştik. Doğrusu manifestonun içeriğine ulaşmak mümkün değildi ama manifesto olacağını biliyorduk. Çok dar bir kadro ile hazırlanan Erdoğan’ın konuşmasının manifesto olacağının bilgisi vardı bizde ama “savaş ilanı” olacağı bilgisi bize bile ulaşmamıştı.
Anlamı sadece kelimelerde arayanlar için savaş ilanı yok, hatta manifesto bile yok. Bazı gazetecilerin değerlendirmelerine bakıyorum da, “Erdoğan yeni bir şey söylemedi” diyorlar. Bu çok ilginç bir durum, bunların aklının gözünde olduğunu biliyorduk da, gözlerinin kör olduğundan haberimiz yoktu. Oysa Erdoğan kürsüye çıkıp, sadece, “hoşgeldiniz” diyerek inseydi bile, kongredeki manzara ve misafir liderlerin konuşması, değil manifesto, tam bir savaş ilanı düzeniydi.
Kongre salonundaki sahneyi hatırlayın. Devrim sürecini tamamlamış olan Arap ülkelerinin liderleri, Türkiye ile kadim dost olan ülkelerin (Pakistan, Sudan vesaire) liderleri… Batıdan sadece Almanya’nın eski bir şansölyesi, doğudan Asya parlamenterler asamblesi başkanı gibi birer misafir… Bunlarla birlikte Erdoğan’ın konuşmasındaki “selamlama faslına” bakıldığında, hitap ettiği ve kol kola girdiği coğrafya belli. Erdoğan sadece selamlama faslında bile bir harita koydu ortaya, o harita, Türkiye’nin merkezine oturduğu haritadır. Sadece bu haritayı selamlaması, bu ülkelere ve halklara hitap etmesi, onları övmesi, yeni bir cephenin kurulduğunu, kurulmaya çalışıldığını göstermiyor mu? Sınırları belirlenmiş bir coğrafyadan özellikle bahsetmek, onlara yönelmek, bir cephe kurma teşebbüsü değil mi?
Dünyada yeni bir cephe kuruluyor. Yeni cephe yeni savaş… Teşkilatın savaş ilanını sadece Türkiye anlamadı. Batı ve doğunun büyük devletleri savaş ilanını gördü, hepsi yeniden mevzi kazıyor. Dünyada tüm denklemler yeniden kuruluyor. Tüm ilişkiler yeniden gözden geçiriliyor.
Dünya için bu gelişme sürpriz olmadı tabii. Son iki yıldır yeni cephenin mevzileri Türkiye tarafından kazılıyordu. Dünya için sürpriz olan kısmı, Türkiye’nin kazdığı mevzileri görmesine rağmen, “yeni bir cephe” kurmaya cesaret edemeyeceği düşüncesiydi. Son iki yıldır kazılan mevzileri, mevcut statükonun denklemleri içindeki pozisyon almak şeklinde görüyordu. İlk defa bu kadar açık şekilde yeni bir cephe kurulduğu ilan edildi. Sürpriz olan kısmı buydu ve şimdi Ortadoğu ile ilgili hesabı olan her devlet mevzilerini yeniliyor.
*
İnsanların farketmediği nokta, manifestonun üslubundaki farklılıktır. Manifestonun içeriği, kongredeki tüm manzara dikkate alındığında savaş ilanıydı ama üslubu yumuşaktı. Üslup yumuşatılmıştı çünkü cephenin bazı mevzileri hala kurulmamıştı. Üslup biraz daha yumuşak devam edecek çünkü cephenin tamamlanması ve derinleşmesi gerekiyor.
*
Teşkilat savaş ilanı ile yeni bir aşamaya geçti. Doğrusu bu aşama 2014 seçimlerinden sonraya bırakılmıştı. 2014 seçimi ile içerideki derinleşme kök salacak, dışarıda da yeni cephenin mevzileri büyük oranda tamamlanmış bazıları da derinleşmiş olacaktı. Teşkilatın hedefleri öne alması az görülen bir davranış değil, genellikle hedeflerine erken ulaşır ve hedeflerini öne çeker. Fakat bu aşama için çok titiz davranılıyordu, öne almak gündeme gelmemişti. Çünkü bu aşama geri dönüşü olmayan bir aşamaydı ve ölüm kalım savaşını içeriyordu. Bu aşama için gerekli görülen hazırlıklar çok fazlaydı. Hala bu hazırlıkların bir kısmı bitirilmiş değil.
İlk defa anlamadığım bir şeyler olduğunu gördüm. Fakat yakın zamanda anlarız.

TEŞKİLAT AKPARTİ KONGRESİNDE SAVAŞ İLAN ETTİ” hakkında 1 yorum

  1. Ahmedinejat’ın konuşmalarına bakılırsa tespitiniz doğru. Savaş ilanını ilk gören, anlayan ve yeni mevzii kazmaya başlayan İran oldu. Vay canına… Gerçekten ilginç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.