TEŞKİLAT MARJİNALİZMİ KULLANIYOR

TEŞKİLAT MARJİNALİZMİ KULLANIYOR
Teşkilatın en önemli kamuflajlarından birisi, marjinal İslami guruplar. Marjinal İslami gurupların bir kısmı illegal söylemlerde bulunuyor, bu söylemler de teşkilatın programını rahatça uygulamasına imkan hazırlıyor. İllegal söylemlerde bulunan marjinal guruplar günah keçisi haline geliyor ve mesela Akparti bu tür ithamlardan korunmuş oluyor.
Teşkilat, marjinal ve illegal İslami gurupları kendinden ve faaliyet alanlarından dışarıya itiyor. Dolayısıyla da kendine düşman hale getiriyor. Akparti aleyhine en ağır eleştirileri ne CHP, ne MHP, ne başka muhalifler yapıyor, en ağır eleştirileri radikal, marjinal, illegal İslami guruplar yapıyor. Bu durum Akparti üzerindeki muhtemel bazı ithamları önlüyor, rahat çalışma imkanı sağlıyor.
*
Türkiye’deki marjinal veya radikal veya illegal İslami gurupların kendiliklerinden Akparti dışında, Akparti’ye muhalif olduğu zannediliyor. Tam aksine, teşkilat bunları iteleye iteleye kendinden ve partiden uzaklaştırdı. Onlara küçücük bir alan açtı, o alanda bağırıp çağırıyorlar. Konuşmalarına da müsaade ediliyor ki, illegalitenin, marjinalitenin, radikalizmin temsilcileri oldukları, bunların Akparti’de bulunmadıkları, Akparti’ye de muhalif oldukları görülsün… Tüm Müslüman cemaatlerle sıkı bir ağ içinde olan teşkilat, bunları bilinçli olarak safra gibi dışarı attı. Bunların hiçbir taleplerini yerine getirmedi, hiçbir şey taahhüt etmedi, hatta onları mesela Ergenekon ile işbirliğine itti. Marjinalizmin gözü kör olsun, onlarda hemen atladılar, izbe karargahlarına bir albay gelince kendilerinden geçtiler.
Teşkilatın, cürümlerine kıyasla en fazla faydalandığı guruplar bunlar. Toplam oyları yüzde bir etmeyecek olan marjinal guruplar, zıddından müthiş bir fonksiyon icra ettiler. Onlar hala Akparti’ye muhalefet ettiklerini zannediyorlar, aman bir de iddialı konuşmaları var ki, toplumun en zekileri, en akıllıları, en donanımlıları edalarında…
*
Marjinalizm, yönetilmesi en kolay olan yapıdır. Hassasiyet keskinlikleri onları yönetmenin en iyi malzemesidir. Hassasiyet uçlarına bir fiske vursanız çıldırırlar. Toplumun çoğunluğunun hassasiyet uçlarına tonluk baskı uygulayarak ancak harekete geçirebilirsiniz ama marjinal gurupların hassasiyet uçlarına üfürseniz tayfun etkisi yapar. Hassasiyet keskinliği iyidir aslında ama ona uygun büyüklükte akıl hacmi varsa. Keskin hassasiyeti önce oluşturursanız, akıl eğitimini yapamıyorsunuz ki. Marjinal grupların ortak özelliği akıl yoksulluğudur.
Marjinal ideolojik guruplar, “büyük hedefler” ile “küçük imkanlar” arasına sıkışmanın getirdiği zihin ve akıl gerilimine yakalanırlar. Hedefleri o kadar büyüktür ki, küçük işler yapmaya ihtiyaç duymazlar. Büyük işlerin, küçük işlerin toplamından meydana geldiğini anlayacak kadar bile akılları gelişmemiştir. Büyük hedefler ile büyük becerisizlik arasında kıvrana kıvrana dengelerini bozarlar.
Marjinal guruplardaki büyük hedef motivasyonu, seviyesi, çapı, hacmi ne olursa olsun her üyesine yansır. Ortalama zekaya sahip bir kişi büyük hedefler edindiğinde, o hedefin zihinsel dünyasından hiçbir altyapısı olmadığı için, hızlı şekilde dengesini kaybeder. Büyük hedef, küçük kapasiteliler için zehir gibidir, bunların zihinlerine girdiğinde her bir bireyi “dev” haline getirir. Yani kendini dev olarak hissetmesini sağlar. Bu müthiş bir haz verir, kendinde yoğunlaşır ve bağımsızlaşır. Öyle bir noktaya varır ki, kendi gurubunda da kendini dev gibi görmeye devam eder, böylece gurubun uyumluluğu dağılır. Marjinal gurup üyelerinin her biri dünyayı yöneteceğine inanır fakat üç kişilik bir birim kuramazlar, kurdukları birim üç ay sürmez filan. Büyük hedeflerin bu kadar ters etki yaptığı başka bir örnek yoktur.
*
Teşkilatın ilk yaptığı işlerden biri marjinal gurupları uzaklaştırmak oldu. Marjinal gurupları uzaklaştırmadan yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Akıl ve duygu sağlığı yerinde olmayanlarla ciddi işler yapma imkanı yoktur. Onları uzaklaştırıp kendine düşman ettikten sonra, onların illegalitesini günah keçisi olarak kullandı ve kendisi rahat rahat çalışma imkanı buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.