TEŞKİLAT OBAMA İÇİN ÇALIŞIYOR

TEŞKİLAT OBAMA İÇİN ÇALIŞIYOR
ABD tarihinde ilk defa Yahudi lobisi ve İsrail’in etkisi dışında bir seçim gerçekleşiyor. Yahudi lobisi, ilk defa açıktan taraf tutuyor ama gücü yetmiyor. Daha önceleri Yahudi lobisi ve İsrail, açıktan taraf tutmak zorunda kalmaz, aksine her aday Yahudi lobisinin taleplerini yerine getirmek için yarışırdı. Yahudi lobisi ve İsrail de, kapalı kapılar arkasında birisine karar verir ve onu seçtirirdi. Hatta çok zaman iki aday arasında seçim bile yapmazdı çünkü her ikisi de Yahudilerin ve İsrail’in menfaatlerini aynı derecede koruyacak kişiler olurdu.
Obama’nın birinci döneminden Yahudiler ve İsrail memnun kalmadı. Memnun kalmamak bir tarafa, ilk defa ABD İsrail’in taleplerinin bir kısmını yerine getirmedi, onları istedikleri oranda korumadı. Hem İsrail hem de Yahudi lobisi çıldırdı.
Bu politika sadece Obama’nın şahsi inisiyatifiyle gerçekleşmedi. ABD, artık Ortadoğu’da İsrail’i taşıyamıyor, İsrail Ortadoğu’da ABD’nin menfaatlerine zarar veriyor. İsrail doğrudan zarar vermiyor tabii ki, ABD’nin İsrail yanlısı politikaları ABD’ye zarar veriyor. ABD, soğuk savaş döneminde Sovyet tehdidine karşı Arapları elinde tutuyordu, İsrail yanlısı politika yürütmesine rağmen bunu başarıyordu. Artık Ortadoğu’da Sovyet tehdidi yok ve İsrail yanlısı politikalar ABD’ye felaket zarar veriyor.
Sovyet tehdidi yerine İran tehdidini koymaya çalıştı ABD, İran da bu konuda elinden geleni yaptı. Komşularını açık veya gizli şekilde tehdit etmekten uzak durmadı. Halen Suudi Arabistan ve körfez ülkelerini İran tehdidiyle elinde tutuyor. Ama artık tüm coğrafyayı elinde tutamıyor ve İsrail yanlısı politikalar ciddi anlamda ABD menfaatlerine zarar vermeye başladı.
Bu durum ABD de her kesim tarafından görülüyor. Her ne kadar hala halka inmediyse de (nispeten halka da inmeye başladı) Yahudi olmayan, Yahudi yanlısı bulunmayan ABD’lileri ciddi şekilde endişelendiriyor. ABD, artık İsrail’i, şımarık haliyle taşımak istemiyor çünkü taşıyamıyor. Bu sebeple Yahudi lobisinin ve İsrail’in ABD üstündeki tesiri, gücü, yönlendirme becerisi azalıyor.
Bu seçim bir dönüm noktası olacak. Obama’nın seçilmesi, Yahudi lobisi ve İsrail’e rağmen olacak. Eğer Obama ikinci dönem seçilirse, ABD Yahudi bagajından (yükünden) nispeten kurtulacak. Obama, Yahudi lobisine rağmen seçildiği takdirde İsrail’e karşı daha açık ve net tavırlar koyacak. Bunun için ABD de kafi derece güç yığınağı yapıldı, seçimi etkileyemeyen Yahudi lobisi, Beyaz Sarayı hiç etkileyemeyecek.
İkinci dönem seçilecek olan Obama, başkanlığın üçüncü dönemi olmadığı için çok daha cesur adımlar atacak. ABD Ortadoğu’da yeni bir imaj oluşturmaya, İsrail taraftarı olmadığını göstermeye, adaleti gerçekleştirmeye çalışan bir görüntü verecek. Bu sadece Obama’nın düşüncesi olsa tabii ki uygulanma şansı yoktu fakat artık Birleşik Devletler bu yönde ilerliyor.
Bu seçim bir test olacak. Yahudi lobisine rağmen başkan seçilebilirse, anti-siyonist hareket güçlenecek ve yayılacak. Zaten toplumda olan fakat bir türlü ortaya çıkamayan, güçlenemeyen, Yahudi lobisi tarafından sürekli baskı altında tutulan anti-siyonist düşünceler ve hareketler canlanacak. Obama ikinci defa seçilirse, Yahudi lobisine rağmen kazanılan ilk seçim olacağı için, bundan sonraki seçimler Yahudi lobisinin etkisinden arınacak.
Bütün bunların bir anda olmasını beklemek gerekmiyor. Obama’nın seçilmesiyle bu yöndeki akışlar başlayacak, debileri artacak, güçlenecek ve hızlanacak. Tüm bu sebeplerden dolayı teşkilat, ABD seçim süreci başladığından beri Obama için çalışıyor. Teşkilatın ABD seçimlerini etkileme gücü yok tabii ki ama Obama’nın seçim kampanyası için toplanan paranın ciddi bir kısmını teşkilat gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.