UKRAYNA GÜNLÜKLERİ-(05.03.2014)-UKRAYNA MİLAT OLACAK MI?

UKRAYNA GÜNLÜKLERİ-(05.03.2014)-UKRAYNA MİLAT OLACAK MI?

Ukrayna krizi derinleşiyor. Birkaç günlük gelişmelere bakıldığında, çözüme doğru giden bir süreç görünmüyor. Batı tarafı konuşmakla meşgul, Rusya tarafı ise işgal ile… İşte dengesizlik tam olarak bu noktada, yani Rusya hamlesini fiilen yaptı, batı tarafı ise nasıl bir hamle yapacağını tartışıyor. Tartıştıkları hamleler içinde ise askeri seçenek yok. En azından bugüne kadar askeri seçeneğin konuşulduğuna dair bir alamet yok.

Batı sürekli ve yoğun olarak ekonomik ve diplomatik tedbirlerden bahsediyor. Öncelikle diplomatik tedbirlerin hükmü kalmadı, Rusya sahaya girdi. G-8 toplantısı iptal edilecekmiş de, Rusya’ya ekonomik ambargo uygulamak mümkünmüş de… Rusya ise batıya nispetle sessiz duruyor, sessiz duruyor ama askerleri sahayı işgale devam ediyor.

Bu çok ilginç bir durum… Diplomasi ile namlunun mücadelesi… Diplomasi ile namlunun mücadelesi uzarsa, diplomasiden bahsetmek korkaklık olarak anlaşılmaya başlanacak. Rusya askerlerini geri çekmediği müddetçe, diplomatik hamlelerin hiç biri anlam taşımayacak.

Sitemiz yazarlarından İbrahim Sancak’ın “Ukrayna’da dengeler yeniden kuruluyor” başlıklı yazısında ifade ettiği gibi, Ukrayna, Rusya için stratejik savunma hattında bulunuyor ve geri çekilmesi de mümkün değil. Rusya bir taraftan stratejik hamlesini yapıyor diğer taraftan batıyı tartıyor. Batının ekonomik krizle boğuştuğu son beş yılda ne hale geldiğini, meselenin savaş gibi ciddi noktalara ulaştığında neler yapabileceğini görmek istiyor. Sanki dengelerin yeniden kurulması için bazı sarsıntıların olması ve batı aleminin gücünün sınırlarını sahada test etmesi gerekiyor.

*
Putin, askeri hareketlilikten sonra ilk defa kamuoyunun önüne çıktı, basın toplantısı yaptı. Basının önünde gayet cüretkar ifadeler kullandı, askeri seçeneğin masada olduğunu söyledi, Kiev’in de askeri seçenek sınırları içinde olduğunu ifade etti. Doğrusu basın toplantısı batıya topyekun bir savaş ilanı gibiydi. Mesela Soçi’de yapılacak G-8 toplantısı için hazırlıklara devam ettiğini söyledi, mevkidaşlarını ağırlamaktan mutluluk duyacağını ekledi ama gelmezlerse “zorla getirecek halimiz yok” gibisinden umursamaz bir tavır takındı. Yani G-8 toplantısına gelmezseniz gelmeyin dedi çıktı.

Fakat, dikkatli gözlemcilerin gözünden kaçmamış olmalıdır, Putin, ne kadar cüretkar konuştuysa o kadar da tedirgindi. Pozisyonundan emin olmayan, yaptığı işin neticelerini öngöremeyen, ağzından çıkan cümlelerdeki kararlı tavrın aksine tereddütlü bir hali vardı. Ağzı, “kararlıyım” diye bağırıyor, hali, “ne halt ettim ben” diye fısıldıyordu.

*
Ukrayna krizi, batının son halini gösterecek, mukayeseli olarak dünyadaki diğer güç merkezlerinin karşısında ne durumda olduğu ortaya çıkacak. Bu kriz, bundan sonra dünyadaki dengelerin ipuçlarını verecek, belki de ipuçlarını aşacak ve dengeler açıkça ortaya çıkacak. Rusya Ukrayna’da geri adım atmazsa, yirmi birinci asrın siyasi, iktisadi, askeri güç dengeleri yeniden kurulacak. Ukrayna’da kurulacak güç dengeleri, muhtemelen de bir süre devam edecek.

Eğer Ukrayna, tarafların tüm güçlerini denemelerine fırsat verecek kadar kriz sürecini devam ettirirse, bundan sonra milat olacak ve dünya dengelerini konuşurken, cümleler, “Ukrayna’dan sonra…” diye başlayacak.

Eğer bu kriz derinleşir ve uzun sürerse, Türkiye için birçok faydalanma yolu açılır. Batı ile doğu’nun birbirine girmesi, denge rolünde ve pozisyonunda bulunan Türkiye’ye birçok kapı açar. Öyle ya, Allah’ın ne zaman nereden kapı açacağı belli olmaz. Türkiye’nin kuşatıldığı bugünlerde, böyle bir kriz, kuşatmayı yarmak için büyük bir fırsat olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.