UKRAYNA GÜNLÜKLERİ-(07.03.2014)-İÇSAVAŞIN ALAMETLERİ VAR

UKRAYNA GÜNLÜKLERİ-(07.03.2014)-İÇSAVAŞIN ALAMETLERİ VAR

Kırım’ı işgal eden Rus askerleri, yüzleri maskeli, rütbesiz, kimliksiz, asker-gerilla-militan karşımı bir görüntüye sahip… Rusya, o silahlı kişilerin kendi askeri olmadığını iddia ediyor, Kırım’ın milis güçleri olduğunu söylüyor. Buna karşılık dünya biliyor ki o silahlı kişiler profesyonel askerdir ve Rusya ordusuna mensuptur.

Rusya bunu neden yapıyor veya böyle bir şey neden yapılır? Hayati soru bu?

Bir ülkeyi askeri işgal ile ele geçirmeyi, milletlerarası hukuka göre uygun görmez ama işgal de etmek isterseniz, resmi olmayan yollarla silahlı kişileri sevk edersiniz. O ülke veya bölgedeki yerlilerden milis kurma imkanınız varsa, en doğru ve risksiz yol budur ama böyle bir imkanınız yoksa veya olmasına rağmen işiniz acil ise, kendi ordu armanızı taşımayan, resmi kıyafetlerinizi giymemiş silahlı kıtalar sevkedersiniz.

Rusya, Kırım’ı, fiili olarak işgal etti, bunu da askerleriyle yaptı. Fakat askerlerin yüzlerini maskeledi, üniformalarındaki Rus ordu alametlerini söktü. Şimdi ne oldu? Resmi olarak Rusya’yı işgal ile suçlayanlara, “onlar benim askerim değil” diyerek kenara çekiliyor, milletlerarası hukuka göre yaptığı işin müeyyidelerine karşı tedbir alıyor. Buna mukabil sahada yapmak istediği her işi yapıyor, yani bölgeyi işgal ediyor.

Şu anda Kırım’ı işgal eden silahlı kişilere karşı bir saldırı olsa, Rusya, resmi olarak onların kendi askeri olduğunu kabul etmediği için, kendine yönelik bir saldırı olarak göremez. Bu durum, Rusya’nın işgal güçlerine karşı saldırı imkanı oluşturur.

İşgal güçlerine karşı saldırıyı AB veya ABD askeri birlikleri de yapamaz. Resmi olarak Rusya işgal etmediği için, AB ve ABD tarafından da resmi olarak Kırım topraklarına asker gönderilemez.

Öyleyse durum şu;

İşgal kuvvetleri Rusya askeri olmadığına (Rusya kabul etmediğine) göre, onlara karşı saldırı yapacak olanlar da AB ve ABD’nin kuvvetleri olmaz. Batı tarafı da Kırım’daki işgal güçlerine karşı, gayriresmi güç unsurlarını devreye sokacak demektir.

Tarafların her ikisi de Ukrayna’da resmi olarak bulunmayacak ama tarafların her ikisi de Ukrayna’da asker bulunduracaktır. Rusya şimdilik kendi askerlerini, kendi ordu alametlerinden soyutlayarak sahaya sürdü. Batı ise Ukrayna’daki geçici hükümete askeri yardım yapacak, Ukrayna’nın ordusunu güçlendirecek ve Kırım’daki gayriresmi Rus askerlerine saldırmalarını teşvik edecektir.

Rusya milletlerarası hukukun baskısından kurtulmak için o askerlerin kendi ordusuna ait olmadığını söylediği andan itibaren iç savaşa davetiye çıkarmıştır. İşgal güçlerinin kendi askeri olduğunu söyleseydi, onlara saldırmak mümkün olmazdı, zira o zaman Rusya’ya savaş açılmış olurdu. Buna cesaret edecek kimse ise yoktu. Fakat bu durumda milletlerarası hukuktan kaynaklanan birçok mücadele malzemesi vardı ve Rusya onları göze alamadı. Böylece Kırım’daki işgal güçlerini saldırıya açık hale getirdi.

Batı ise karşısında Rus işgal güçleri olmadığı beyanına karşı, Rusya’ya savaş açma cesareti olmasa da, resmi anlamda sahipsiz işgal güçlerine karşı Ukrayna ordusunu ve kuracağı milis güçleri harekete geçirme fırsatı buldu. Artık bir adım sonrası iç savaştır.

Ukrayna tarihinin en hayati problemini yaşıyor. Kiev sokaklarında gösteri yapmaya benzemez yeni durum. Resmi olmasa da Rusya’ya karşı savaşacak mısınız, savaşmayacak mısınız?

Şu anda Ukrayna’daki geçici yönetim ile batılı ülke yetkilileri arasında en fazla konuşulan konu, Rusya’nın gayriresmi işgal güçlerine karşı saldırı başlatıp başlatmama meselesidir.

Mevcut durum sürdürülebilir bir mahiyet taşımıyor. Rusya, Kırım’a çok küçük bir askeri birlik sevketti. Küçük bir askeri birlik ile büyük işler yapması mümkün, çünkü arkasında dev cüssesinin gölgesi duruyor. Mevcut durumun devamı, Kırım’ın bir şekilde Rusya’ya başlanması demektir. Rusya zaman kazanmaya çalışıyor, geçen her zaman Rusya’nın lehine çalışıyor. Mevcut duruma müdahale edilmezse, Rusya bir oldu bitti ile Kırım parlamentosu ve referandum yoluyla hukuki meşruiyet kazanacak, böylece dünyanın milletlerarası hukuka göre söyleyebileceği sözler de azalacak.

Durum çok kritik ve batı için zaman yok. Batı dünyası, zamansızlıktan dolayı ne yapacağını bilemez halde, zamanın aleyhine işlediğini bildiği için sürekli sıkışıyor. Yanlış karar verme ihtimali yüksek…

İç savaşın şartları hızla oluştu. Rusya ve batı dünyası için iç savaş problem değil. İç savaşı önleyecek olanlar, aklı başında olan (varsa böyle birileri) Ukraynalılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir