UKRAYNA GÜNLÜKLERİ-(09.04.2014)-İÇ SAVAŞ BAŞLIYOR MU?

UKRAYNA GÜNLÜKLERİ-(09.04.2014)-İÇ SAVAŞ BAŞLIYOR MU?

Rusya, batının, “demokrasi” lafını kullanarak ülkeleri gizli veya açık şekilde işgal etmesine artık dayanamadı ve “madem ki güçlü olanlar kuralları koyuyor” diyerek, kendi kurallarını masaya sürdü. Seçimle işbaşına gelmiş Ukrayna devlet başkanının bir avuç azınlık tarafından, batının stratejik aklıyla iktidardan düşürülmesiyle birlikte “öyle olmaz böyle olur” diyerek askeri harekata başladı. Önceleri açıktan yapmadığı, kimliklerini gizlediği askerlerini “milis” görüntüsüyle Kırım’a sevketti ve orayı işgal ederek (demokrasi oyununu da bir miktar oynayıp referandum yaparak) ilhak etti. Aslında Kırım ABD ve AB için bir testti, batının nasıl tepki vereceğini bekledi, gördü ki gevezelik yapıyorlar. Bunu görünce aynı güzergahtan devam etmeye başladı ve Ukrayna’nın doğu ve güneyinde Rus azınlıkları harekete geçirdi, hükümet binalarını işgal etmeye başladı.

Rusya’nın yaptığı şey, özü itibariyle şuydu; anlamadığı demokrasi oyununu oynamak ve kaybetmek yerine, kendi oyununu oynamaya başladı ve batıyı kendi oyununa (sahasına) çağırdı. Batı Rusya’nın oyununa tabii ki gelmezdi ama bu oyun başkaydı, doğrudan işgal ediyor ve sonra da ilhak ediyordu. Batı, Kırım’da verdiği hafif tepkinin cezasını çekiyor, Rusya Kırım’da test ettiği batıyı fena halde zorluyor. O kadar ki, Rus dışişleri yetkilisi batıyla alay etmeye başladı.

Neler oluyor? Gerçekten hadiseler göründüğü gibi mi cereyan ediyor, batı Rusya karşısında çaresiz mi kaldı? Kırım’ı Ukrayna da batı da hazmetmişti ama Rusya orada durmayacağını gösterdi. Şimdi ne olacak? Ukrayna’daki geçici yönetim, ülkenin doğu ve güneyindeki isyan teşebbüslerine karşı askeri tedbirler almaya başladı, Kırım’da olduğu gibi geri çekilmedi, batı da medyaya göre “sert” tepkiler veriyor. Batının ve Ukrayna yönetiminin sert tepki ve tedbirlerine karşı Moskova’da “sert” cevap verdi. Nereye gidiyor hadiseler? Sertleşmenin üst sınırı nedir? Rusya’nın tepkilerine bakılırsa “iç savaş” çıkma ihtimalinden bahsetmek mümkün. Moskova açıklamasında bizzat bu ifadeyi kullandı.

Batı şöyle bir strateji uyguluyor olabilir mi? Kırım’da yeterince sert bir tepki vermemekle Rusya’yı daha büyük hata yapmak için cesaretlendirdi. Kadimden beri bilinen “hilal taktiği”… Vur, geri çekil, senin takip eden düşmanı kuşatmaya al ve imha et… Saddam Hüseyin’e karşı uygulanmış, Kuveyt’i işgal niyetine yeşil ışık yakılmış ama sonra Irak kuşatılmıştı. Batının böyle bir strateji geliştirecek kadar aklı var ama uygulayacak kadar gücü var mı? Bu noktayı şimdilik hatırlatalım ve bundan sonra takip edeceğimizi söyleyelim.

Ukrayna meselesi yeni bir sürece girdi veya girmek üzere. Rusya Kırım’da durmadı, Ukrayna yönetimi ve batı da Rusya’nın daha ileri gitmesine direnmek zorunda. Tam bu noktada beklenen ise batı ile Rusya arasında bir savaş değil, tarafların Ukrayna’da hesaplaşmasını mümkün kılacak bir iç savaş…

Ukrayna’da iç savaş çıkar mı? İç savaşın tüm şartları oluştu, sadece bir tanesi eksik veya biz buradan baktığımızda o şartın varlığını göremiyoruz. Eksik şart, uzun bir iç savaşı göze alacak ve uzun bir süreç boyunca savaşacak mahalli insan kaynakları… Mahalli güçleri destekleyecek milletlerarası devletler (yani dış destek) tamam ve hazır, şimdi mahalli güçlerin olup olmadığını takip etmemiz gerek.

İç savaşı destekleyen dış güçler, genellikle bizzat sahaya inip savaşmazlar, sadece lojistik destek verirler. Fakat Ukrayna misalinde taraflardan birisi (Rusya) doğrudan sahaya inip savaşma altyapısına sahip. Ukrayna içinde Rusya saflarında savaşacak yeterince mahalli güç kaynağının varlığını da kabul etmek gerek. Karar vermesi gerekenler, Kiev’deki geçici yönetimdir. Kiev yönetimi iç savaşı göze alabilecek mi, göze alırsa halkı ikna edebilecek mi? Bu durum, üç beş bin kişiyi sokağa döküp gösteri yaptırmaya ve seçimle işbaşına gelmiş ama dirayetsiz yönetimi devirmeye benzemez.

Rusya hamlelerini seri halde yapıyor. Sıra Kiev yönetimi ile batının vereceği kararda… Batı ilk defa itibarını bu kadar açıktan ve derinden sarsan bir hadise ile karşı karşıya kaldı. Batı iç savaşa dünden razıdır, mesele Kiev’i nasıl ikna edeceği…

Ukrayna’da başlayacak ve uzun sürecek çetin bir iç savaş batı için ne anlama gelir? Öncelikle Rusya’nın, Kırım’da olduğu gibi tek mermi atmadan toprak kazanma stratejisini bitirir, Rusya’nın batıya doğru ilerlemesini durdurur, Rusya’yı işgalci devlet olarak dünyaya reklam eder, işgalci görüntüsü üzerinden diplomasisini etkisizleştirir ve diğer ülkelerle ilişkilerini zehirler, Rusya’yı dünyada yalnızlaştırır ila ahir… Batının bu neticeleri alabilmesi için çok çetin bir iç savaş yaşanması, savaşın uzun sürmesi, büyük katliamlar yapılması gerekir. Batı, insani kaygılar taşımadığı için bunların gerçekleşmesini dert etmez aksine sevinir.

Batı için böyle bir iç savaş bulunmaz nimettir de… Ukraynalıları ikna edebilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.