UKRAYNA GÜNLÜKLERİ-(14.04.2014)-İÇ SAVAŞ BAŞLADI

UKRAYNA GÜNLÜKLERİ-(14.04.2014)-İÇ SAVAŞ BAŞLADI

Kiev yönetimi, ülkenin doğu bölgelerindeki Rus yanlılarının devlet kuruluşlarını işgaline daha fazla dayanamadı ve terör operasyonu başlattı. Müdahale için verilen sürede silah bırakmayan Rus (yanlısı) milisler, silahlı müdahaleye karşı direnişe geçtiler. Rus milisler Kiev yönetimine direniyor, Kiev yönetimi ise Rus işgaline karşı direniyor. İlginç bir durum…

Ülkenin doğusundaki Rus azınlıklar, Rusların eğitimli birliklerinin kamufle edilmiş sivil milis olarak bölgeye sevkedilmesiyle birlikte direnişe geçtiler. Rus ordu birliklerinin kıyafetlerini değiştirerek girdiği bölgede, Rus azınlıkları örgütleyip silahlandırmasıyla oluşan yerel direniş güçleri devleti işgal ediyorlardı. Kırım tecrübesinden sonra bu duruma göz yummayan Kiev yönetimi, anlaşılan o ki iç savaşı göze alarak müdahale etmeye karar verdi ve kararını tatbik etti.

İlk kan döküldü, ilk can verildi. Artık iç savaşın önlenmesi için bir parantezlik zaman ve fırsat kaldı. İlk çatışmayla birlikte iç savaşın başladığını söylemek mümkün aslında. Fakat bu durumlarda son anda müdahalelerin olması mümkün, işin nereye doğru gittiğini anlayan iki tarafın da “bir dakika” demesi ve meseleye daha soğuk kanlı bakması için küçük bir fırsat kalır her zaman… Bunun sebebi, iki tarafın veya taraflardan birinin blöf yapma ihtimalidir, taraflardan en azından birisi blöf yapıyorsa, çatışmaların başladığı ilk günlerde “aman ne yapıyoruz” diyebilir. Son dakika müdahalesi mümkün ama bu tür müdahaleler için zaman kısadır.

Ukrayna’da iç savaş başladı. Önümüzdeki bir hafta içinde son dakika müdahalesi olmazsa, iç savaşın geri dönüşü kalmayacak ve hızla ülkeye yayılacaktır. Bir hafta içinde durdurulmayan, daha doğrusu büyük çaplı olarak başlaması engellenemeyen iç savaşın ondan sonra engellenmesi beklenmemelidir.

ABD özel güvenlik şirketlerinin elemanlarının Ukrayna’nın iç savaşın başlayacağı doğu bölgelerine sevkedildiği haberi geçen hafta kamuoyuna yansımıştı. Bu tür haberlerin spekülasyon olma ihtimali her zaman vardır ama unutulmamalıdır ki ABD’li güvenlik şirketlerinin paralı askerlerini sevkettiğine dair haberler hiçbir zaman teyit veya tekzip edilmez. Zaten onların sevkiyatı ve harekatı her zaman gizlidir, kamuoyuna hiç haber çıkmasa bile onlar olması gereken yere çoktan varmıştır.

ABD’deki Özel güvenlik şirketlerinin statüsü “resmi terör örgütü” olmasıdır. ABD, bir ülkeye resmi olarak askeri müdahalede bulunmak istemez ama orada silahlı güç bulundurmak isterse, işi özel güvenlik şirketlerine ihale eder. Bu yolla hem o ülkeye asker göndermemiş hem de o ülkede silahlı güç bulundurmuş olur.

Özel güvenlik şirketinin paralı askerleri Ukrayna’ya ulaşmış ve mevzilenmişse, bunun temel sebebi, batının (özelde ABD’nin) Kiev’deki geçici yönetimi “iç savaş” için ikna etmektir. Kiev, batının doğrudan desteği olmadan Rusya destekli iç isyana karşı mücadele etmeyi göze alamaz. ABD ve AB ülkeleri de Ukrayna’ya resmi olarak ordu gönderemeyeceğine göre, geriye kalan tek ihtimal, ABD’li özel güvenlik şirketlerinin paralı askerlerini sevketmektir.

Meselenin geldiği noktaya bakılırsa özel güvenlik şirketlerinin paralı askerleri doğu Ukrayna’ya ulaşmış olmalıdır. Eğer Kiev yönetimi, paralı askerlerin yardımıyla iç savaşı göze almışsa, Ukrayna uzun bir iç savaşla karşı karşıya demektir. Ülkenin doğu yarısı, uzun sürecek bir iç savaşla yerle bir olacak, on binlerce insan ölecektir. Tabii ki ülkenin batı yarısı da iç savaşın alanı olacak ama doğusu doğrudan doğruya “savaş alanı” haline gelecektir.

Rusya ile batının arasında, İslam dünyası dışındaki bir coğrafyada ilk defa bir savaşa şahit olacağız. Sovyet döneminde bu durumun çok sayıda misali vardı ama Sovyetlerden sonra Ukrayna ilk… Ukrayna ilk ama çok önemli, çünkü Rusya’nın komşusu ve Rusya için stratejik (vazgeçilmez) öneme sahip. Bu sebeple Ukrayna iç savaşı yeni dünya düzeni için birçok şeyi anlamamızı mümkün kılacak bir laboratuvardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.