YAHUDİ LOBİSİNİN ABD SEÇİMİNİ MANİPÜLE ETME DÜŞÜNCESİ

YAHUDİ LOBİSİNİN ABD SEÇİMİNİ MANİPÜLE ETME DÜŞÜNCESİ
ABD seçim sistemi, dünyadaki en ilkel ve geri demokratik seçim yöntemidir. Birkaç asır öncesinde hazırlanan, hazırlandığı zamanın şartlarını bire bir yansıtan seçim sistemi, nedense değiştirilmez. Başkan doğrudan halk tarafından seçilmez, halk “seçiciler kurulu”nu seçer, o kurul başkentte toplanır ve başkanı seçer.
06.11.2012 tarihinde yapılan seçim, başkanlık seçimi değildi, şu anda hala başkan hukuken seçilmiş değil. Çünkü seçim süreci bitmiş değil, seçim süreci delegelerin toplanıp başkanı seçmesiyle bitiyor, başkan hukuken süreç bittikten sonra belli oluyor.
Pekala neden başkanın seçildiği konuşuluyor ve yazılıyor? Çünkü sistemin hukuki ve siyasi alanda aksamadan işleyeceğine, ülkedeki mevcut kültürün de bu neticeyi garantiye aldığına inanılıyor. Bu doğru mudur? Evet, doğrudur. Seçim süreci bitmemesine rağmen başkan Obama’dır, zira süreç her zamanki gibi işleyecek yani aksamayacak ve Obama ikinci dönem beyaz sarayda ikamet etmeye devam edecektir.
Öyleyse problem ne? Yahudi lobisinin ve İsrail’in seçimleri sabote etme imkanı var mı, varsa hangi noktada? Seçim sonucunun aşağı yukarı belli olduğu zamandan beri (seçimden yaklaşık bir iki hafta öncesinden beri) İsrail ve Yahudi lobisinin üzerinde çalıştığı konu, başkanı seçecek delegelerin, Romney’e oy vermesi ihtimal ve imkanıdır. Seçiciler kurulu toplandığında, Obama’nın delegelerinden bir kısmının Romney’e oy vermesi ve böylece Romney’nin başkan seçilmesi konusu…
Olabilir mi? Hukuken mümkün… Delege oyunu Obama yerine Romney’e vermek isterse buna engel olacak bir hukuki düzenleme yok. Bunu yapabilirler mi? Tabii ki… Yani yapma güçleri var. Yapmak isterlerse, evet, yapabilirler. Yapmak isterler mi? İşte can alıcı soru bu… Çünkü böyle bir manevranın bir atımlık barutu var, ancak bir defa yapabilirler ve sonraki seçime kadar seçim sistemi değiştirilir.
Problem, böyle bir manipülasyonun tek atımlık olması. Sadece bir defalık kullanım imkanı, çok önemli işler için rezerve edilir. Sıradan, önemsiz, karı az olan bir iş için böyle bir imkan çarçur edilmez. Bu sebeple de 2012 seçimleri için kullanmazlar. Öyleyse mesele nedir? Şu; Yahudi lobisi ve İsrail, seçim sistemindeki bu açığı takip ediyor, kullanılabilmesinin imkan ve şartlarını hazırlıyor.
Böyle bir manevranın konuşulmaya başlanması, bir gün mutlaka kullanılacağını gösterir. Böyle bir manevra için yeteri kadar kritik bir seçimin bekleneceği aşikar. Bu gün konuşulmaya başlanması ise aslında 2012 seçiminin kritik olmasıydı. Böyle bir manevra için yeteri kadar kritik olmasa da, bu konuyu konuşmaya başlamayı gerektirecek kadar kritik.
Böyle bir manevra mutlaka büyük bir skandal olacaktır. Büyük çapta bir skandalı göğüslemeyi değecek kadar kritik bir seçim gerekiyor. Meydana gelecek zarar büyük olacağı için, elde edilmesi düşünülen faydanın da çok büyük olması şart.
2012 seçimlerinde ilk defa Yahudi lobisi ve İsrail açıkça taraf oldular ve mücadele ettiler. Doğal olarak da kaybettiler. ABD’de Yahudi lobisi ilk defa bir seçim kaybetti ama bundan sonra sürekli kaybedecek gibi görünüyor. Gelişmeler böyle olunca, seçim sistemindeki açığı kullanma ihtiyacı duyacakları açık.
Belki hiçbir zaman cesaret edemeyeceklerdir fakat ihtiyaç duyacakları kesin. Teşkilat, Yahudi lobisinin ve İsrail’in bu konudaki çalışmalarını ve konuşmalarını takip ediyor. Yahudi lobisi ve İsrail bu işi yapmaya karar verdiğinde mutlaka ABD ve dünyada çok ciddi değişimler yaşanıyor, dengeler altüst oluyor ve İsrail’in sonu yaklaşıyor demektir. Bu sebeple konu sadece ABD seçimleriyle ilgili değil aynı zamanda istihbarat değerine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.