YENİ BİR YAZI SERİSİ, İSLAMCILIK TARTIŞMASININ “HARİCİLERİ”

YENİ BİR YAZI SERİSİ, İSLAMCILIK TARTIŞMASININ “HARİCİLERİ”
Nihayet ülkenin muhafazakar gazetelerinde önemli bir tartışma başladı. Kamuoyunu takip edenlerin dikkatinden kaçması imkansız olan İslamcılık tartışmasından bahsediyoruz. Türkiye’deki muhafazakar medyanın en büyük eksiği, önemli konuları tartışmamasıdır. Önemli konular bakir dururken, “gevezelik” kabilinden konuları tartışma adetleri vardır. İslamcılık belki de bu denli önemli bir konunun ilk defa tartışmaya açılmasıdır.
Mesele sitemiz yazarlarından İbrahim Sancak tarafından “yazı serisi” olarak takip ediliyor ve harikulade tespitleri zevkle okuyoruz. Haki bey her nedense (sanırım telifle meşgul olduğu için) bu önemli tartışmaya katılmadı. Yazı serisi halinde katılmasa da, arada bir yazmasını tabii ki arzu ediyoruz.
Konu İbrahim beyin takibinde olduğu için biz sadece okuyucu olarak katılmıştık. Sadece Ahmet Selim ile ilgili bir yazı yazdık. Fakat gördüm ki İbrahim bey, tartışmaya sadece “içeriden” katılanları yazılarına konu ediniyor. “Hariciler” ilgi alanı dışında kalıyor ve istedikleri gibi at oynatıyor, işin daha ilginç olanı ise medyada da bu “hariciler” muhatap alınmıyor. Belki muhatap almamak daha doğrudur fakat insanın kanına dokunuyor. Uzatmayayım, “hariciler” için bir yazı serisi gerektiği düşüncesiyle, bu yazı serisine başladım.
“Hariciler” iki çeşit. Biri, dünya görüşümüzün haricinde kalanlar ki bunlara harici denmesi sözün gelişi. İkinci “hariciler” dünya görüşümüzün içinde kalanlar ama İslamcılık tartışmasında kendilerini “hariçte” mevzileyenler, işte bunlar İslamcılık tartışmasının esas “haricileri”dir.
Haydi hayırlısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.