YENİ YAZI SERİSİ, “İSLAM MEDENİYET TASAVVURU”

YENİ YAZI SERİSİ, “İSLAM MEDENİYET TASAVVURU”
Yeni bir yazı serisine başlıyoruz. Bir müddettir yazıları “seri yazı” şeklinde yazıyorum. Bu şekilde yazmanın faydasını görüyorum, umarım okuyucular da faydalanıyordur. Seri yazı yazmak, ilgilendiğimiz konular hakkında kısa ve küçük fikir kırıntılarıyla meşgul olmaktan kurtarıyor. Her yazı serisi de kitap olmaya doğru gidiyor. Yeni bir yazı serisine başlamış olmamız, devam etmekte olan yazı serilerini bitirdiğimiz manasına gelmiyor.
Yeni yazı serimiz, İslam Medeniyet Tasavvuru… “Neden bu konuyu gündeme alma ihtiyacı hissettik?” sorusu sanırım manasız. Çünkü bu konu, günümüz dünyasında Müslümanların temel ve baş meselesidir. “Neden şimdi gündeme aldık?” sorusu ise vesileleri tespit etmek bakımından cevaplanması gerekli bir sorudur.
Muhtelif meclislerde yapılan sohbetler birçok eksikliği ve yanlışlığı tespit ediyor. Fakat tespit ve teşhisler bir noktaya geliyor ve tıkanıyor. Yekuna ulaşamıyor, bütünü görmüyor, “büyük terkip” bir türlü gerçekleştirilemiyor. “Büyük terkip”, medeniyet tasavvurudur. Medeniyet tasavvuru ortaya konulamayınca, eksiklerin ve yanlışların teşhisi, “yerli yerine oturmuyor”, nispetini bulamıyor, sistemini oluşturamıyor. Bunları yapamayınca da, inşa faaliyeti başlayamıyor. Mesela İslam estetiğinin bilinmediği ve bu alanda mütehassısların yetişmediği istikametindeki “doğru teşhis”, medeniyet tasavvuru olmadığında bunun gerçekleşemeyeceği noktasına bağlanamıyor. Mevzuun merkezi tespit edilemeyince, meselelerin bu merkeze nispeti de yapılamıyor. Dolayısıyla herkes robotun bir parçasını (biri kolunu, biri kafasını, biri bacağını) elinde sallaya sallaya geziyor. Ortaya robot çıkarılamayınca da sahiplerine faydalı olamıyor aksine yük olmaya devam ediyor.
Medeniyet tasavvuru, meselelerin başı veya baş mesele… Bu meselede fikri olmayanların, hiçbir meselede fikri yoktur. Herhangi bir konuda fikri olduğunu zannedenler, tefekkür faaliyetinin menzilini anlamamış olanlardır. Menzili (maksadı) bilinmeyen (anlaşılmayan) işle meşgul olmak, o konuda kimse mütehassıs yapmaz.

HAKİ DEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.